آبشارقره سو

تابستان گرم وآبشارهای خنک”قره سو”

جاذبه های طبیعی گردشگری استان خراسان رضوی کم وناشناخته  نیستند،با اینهمه معرفی چندباره آنها خالی از لطف نیست.جاده کوهستانی ودره های سنگلاخی جاده مشهد کلات درعین تماشایی،مهارت رانندگی ووسیله نقلیه روپایی را می طلبد.چنانچه درمسیر جاده کلات اندکی جهت استراحت توقف کنید ،بی شک پرواز عقاب های بال گشوده را برفراز کوههای سنگی پرحفره خواهید دید.جاده ای که اگر برای بار اول است به دل آن میزنید بهتراست درفصل تابستان باشد وخبری ازلغزندگی وبارن ویا برف نباشد.وجود دو تونل درمسیر جاده مشهد-کلات ،یکی درمیانه راه ودیگی درابتدای  ورودی شهرکلات برهیجان این جاده می افزاید.نرسیده به شهرکلات تابلوهای آبشارقره سو را خواهید دید ،آبشارهای دیدنی که طی کردن مسیر عبور آبها ،میتواند جنبه  کوهنوردی نیز داشته باشد.

قره‌سو در لغت ترکی به معنای آب سیاه است. آبشار قره سو در جنوب غربی شهرستان کلات نادری و در فاصلۀ ده کیلومتری آن و در یک کیلومتری جاده لاین از سمت کلات واقع شده‌است.طبیعت زیبا و آب و هوای ییلاقی، وجود آبشارهای بلند با دره‌های تنگ، موقعیت قره سو را ممتاز می‌کند. وجود هشت آبشار و چشمه‌های خنک و نردبان‌های فلزی تعبیه شده برای رفتن به بالای آبشار، از عواملی هستند که مسافران را به طرف خود جلب می‌کتد. ارتفاع متوسط این منطقه از سطح دریا حدود ۱۱۹۰ متر می‌باشد.آبشارهای مذکور پس از نمایش رقص زیبای خود در آبشارهای هشتگانه، به مصرف باغات و آب شرب اهالی در پایین دست می‌رسد

مسیر عبورآب وباغ های قره سو
طبیعت قره سو
طبیعت قره سو

.

قره سو ونرده بانهای بلند
قره سو ونرده بانهای بلند

این منطقه کوهستانی پرآب و مصفا مکانی جذاب برای گردشگران به وجود آورده و آبشار دیدنی و زیبایی را در دل خویش جای داده‌است. در راه کوهستانی دره قره‌سو و بر دیوارهای سنگی آن نردبان‌های فلزی نصب شده تا مسیر رفت‌وآمد به آبشار را برای گردشگران آسان‌تر نماید.

نامطلوب بودن آب داخل کلات، نادر شاه افشار را بر آن داشت تا با استفاده از توان مهندسان خود، آب شیرین و گوارای قره سو را که حدود ۵ کیلومتر با عمارت خورشید فاصله داشت به آنجا هدایت نماید.