معرفی 20رمان برتر دنیا

معرفی20رمان برتر جهان

کتاب ها ،دوستانی اند که مارا به سفرهای کوتاه ،جذاب،ترسناک وبی هزینه میبرند،دوستانی که نه تحقیرمیکنند ونه تمسخر،نه ماراقضاوت میکنند ونه پند واندرز واضح میدهند ،وبسیار هوشمندانه مارا تغییر میدهند.کتابخوانها میدانند که قبل وبعد زندگیشان  با مطالعه کتاب ها  ،متفاوت شده است.دراین میان مطالعه کتابها ورمان های برتر دنیا ،لذت پیوستن به جرگه آدمهایی که حرفی برای گفتن دارد را دوچندان میکند.با ماهمراه باشید ضمن معرفی 20رمان برتر دنیا ،به شما حق انتخاب ازمیان سیل عظیم کتابها دهیم.
معرفی بهترین رمان های جهان

معرفی بهترین رمان های جهان

۱۳۹۸-۰۳-۲۹  نویسندهاحمد راهداری
در ۱۹ دقیقه بخوانیداگر قصد رفتن به کتابفروشی را داشته باشید، حتماً در مرحله‌ی خرید کتاب، به‌خصوص کتاب‌های خارجی سؤال‌های بسیاری برایتان پیش آمده است: چه کتابی بخرم؟ از چه نویسنده‌ای؟ چه کتاب‌هایی ارزش مطالعه دارند و اصلاً آثار مهم ادبیات انگلیسی زبان کدام‌ها هستند؟ داوران مجله‌ی تایم ۱۰۰ رمان برتر جهان را از میان کتاب‌های انگلیسی زبان که در سال‌های ۱۹۲۳ تا ۲۰۰۵ منتشر شده‌اند انتخاب و منتشر کرده‌اند. این فهرست می‌تواند برای شما مفید باشد. چرا که آن‌ها کتاب‌های کمتر شناخته شده را هم در نظر گرفته‌اند. متاسفانه بخشی از کتاب‌های این لیست به زبان فارسی تاکنون ترجمه نشده‌اند. نکته مهم دیگر درباره این لیست این است که کتاب‌ها بدون هیچ اولویت و امتیازی در این لیست قرار گرفته‌اند.در ادامه ما سعی درمعرفی اجمالی20رمان برتر دنیا داریم .

 

1- قلعه‌ی حیوانات اثر جرج اورول

قلعه حیواناتدانلود کتاب

داستان درباره‌ی گروهی از جانوران اهلی است که در اقدامی آرمان‌گرایانه و انقلابی، صاحب مزرعه (آقای جونز) را از مزرعه‌اش فراری می‌دهند تا خود اداره‌ی مزرعه را به‌دست گرفته و «برابری» و «رفاه» را در جامعه‌ی خود برقرار سازند. رهبری این جنبش را گروهی از خوک‌ها به‌دست دارند، ولی پس از مدتی این گروه جدید نیز به رهبری خوکی به نام ناپلئون همچون آقای جونز به بهره‌کشی از حیوانات مزرعه می‌پردازند و هرگونه مخالفتی را سرکوب می‌کنند.

2-تبصره‌ی ۲۲ اثر جوزف هلر

تبصره ۲۲دانلود کتابرمانی است به‌سبک کمدی سیاه که داستان آن از دیدگاه افراد مختلف با زمانی گذرا بیان شده‌است. وقایع این رمان مربوط به سال‌های ۱۹۴۲ تا ۱۹۴۴ جنگ جهانی دوم می‌باشد و دیدگاه انتقادی به عملیات‌های بروکراتیک دارد.

3-بربادرفته اثر مارگارت میچل

بربادرفتهدانلود کتابمارگارت میچل برای این رمانِ عاشقانه‌ی بی‌نظیر جایزه‌ی ادبی نوبل سال ۱۹۳۷ را دریافت نمود. ویکتور فلمینگ نیز برمبنای آن فیلمی ساخت که در سراسر جهان رکورد فروش را شکست.

4-ناطوردشت اثر جروم دیوید سلینجر

ناطوردشتدانلود کتابشخصیت اصلی رمان، هولدن کالفیلد، نوجوانی ۱۷ ساله‌ است. او در جایی شبیه مرکز توانبخشی یا مرکز درمانی و یا چیزی شبیه به این است که قصد دارد چند روز از زندگی مزخرفش را در کریسمس پارسال برای روانکاو خود تعریف کند.

5-پرتقال کوکی اثر آنتونی برجس

یک پرتقال کوکیدانلود کتابرمان آینده‌نگر و علمی تخیلی پرتقال کوکی، ماجراهای الکس پانزده ساله را شرح می‌دهد. او سردسته‌ی یک گروه خلافکار است که در جیب‌بری و دزدی، ضرب و شتم و تجاوز به افراد بی‌خانمان لندن تبحر خاصی دارند. بر اساس این رمان فیلمنامه‌ای به قلم استنلی کوبریک نوشته شده است.

6-خوشه‌های خشم اثر جان اشتاین‌بک

خوشه‌های خشمدانلود کتاباین رمان در محکومیت بی‌عدالتی، روایت سفر طولانی یک خانواده‌ی تنگدست آمریکایی است که به امید زندگی بهتر، از ایالت اوکلاهما به کالیفرنیا مهاجرت می‌کنند. اما اوضاع آن‌گونه که آن‌ها پیش‌بینی می‌کنند پیش نمی‌رود. اتفاقات این رمان در دهه‌ی ۱۹۳۰ میلادی و در سال‌های پس از بحران اقتصادی بزرگ آمریکا روی می‌دهد.

7-گتسبی بزرگ اثر اف. اسکات فیتزجرالد

گتسبی بزرگدانلود کتابچاپ اول گتسبی بزرگ در سال ۱۹۲۵ موفقیت چندانی کسب نکرد و فیتزجرالد، در حالی‌که خودش و این رمان را شکست خورده می‌دانست در سال ۱۹۴۰ درگذشت. بعد از جنگ جهانی دوم، در سال‌های ۱۹۴۵ و ۱۹۵۳ تجدید چاپ شد. بلافاصله خوانندگان و طرفداران بی‌‌شماری یافت. در سال ۱۹۹۸، هیئت دبیران “مادرن لایبرری”، گتسبی بزرگ را بهترین رمان آمریکایی قرن بیستم و دومین رمان برتر انگلیسی زبان این قرن اعلام کرد.

8-خشم و هیاهو اثر ویلیام فاکنر

خشم و هیاهودانلود کتابخصوصیت برجسته‌ی خشم و هیاهو شاهکار ویلیام فاکنر که جایزه‌ی نوبل ادبی را برای نویسنده‌اش به همراه آورد، استفاده از چهار نگاه مختلف در روایت فروپاشی خانواده‌ای به‌نام «کامپسون» است.

پیشنهاد می‌کنیم یادداشت «چرا باید خشم و هیاهو را بخوانیم؟» را هم بخوانید. در این یادداشت سعی کردیم این کتاب را بررسی و تحلیل کنیم.

9- برفک اثر دان دلیلو

برفکدانلود کتابکتاب سرشار از حسّی خانه‌‌براندازانه است که گاه ساعت‌ها آدمی را به خود مشغول می‌کند. سر و صدای سفید حول گفت‌وگو و اتفاقاتی جالب پیرامون زن و شوهری می‌گردد که اتفاقاً هر دو استاد دانشگاه‌اند.

10-ارباب حلقه‌ها اثر جی.آر.آر. تالکین

ارباب حلقه‌هادانلود کتابرمانی معروف که یکی از ۱۰۰ رمان برتر جهان است. رمانی به سبک خیال‌پردازی حماسی که  طی ۱۲ سال از ۱۹۳۷ تا ۱۹۴۹ نگارش شده‌است. از زمان نگارش کتاب تاکنون ارباب حلقه‌ها بارها تجدید چاپ و ترجمه شده و دو تولید سینمایی بر مبنای این داستان انجام شده‌است.

در یادداشت «ارباب حلقه‌ها؛ از فیلم سینمایی تا کتاب» درباره تفاوت‌های کتاب و فیلم صحبت کردیم و سیر مطالعاتی درباره اینکه چگونه وارد دنیای داستان‌های تالکین شویم، گفته‌ایم. پیشنهاد می‌کنیم این یادداشت را بخوانید.

11-مرگ سراغ اسقف اعظم می‌آید اثر ویلا کاتر

مرگ اسقف اعظم می‌آیددانلود کتابموضوع این رمان برتر درباره‌ی نخستین اسقف نیومکزیکو، ژان‌ماریه لاتور و دستیارش ژوزف ویان در دهه‌ی ۱۸۵۰ میلادی است که با دو قاطرشان، آنجلیکا و کانتنو، سراسر سرزمین های غربی آمریکا‌ـ‌نیومکزیکو را برای تبلیغ و گسترش آیین مسیحیت جست‌وجو می‌کنند. کاتر، این رمان را براساس زندگی واقعی دو مبلغ مذهبی کاتولیک، اسقف لامی و دستیارش نوشته است.

12-روایت یک مرگ در خانواده اثر جیمز روفاس ایجی

روایت یک مرگ در خانوادهدانلود کتاباین رمان بازخوانی ماجرای کودکی جیمز روفاس ایجی در ناکسویلِ تنسی، آمریکای ۱۹۱۵ است و زیبایی و درام‌گونگی ساده یک شعر مردمی را دارد. نویسنده از زاویه‌ دید سوم‌شخص محدود به اعضای خانواده، در چهل‌وهشت ساعت‌ ـاز یک روز پیش از مرگ مرگ جی تا ‌روز مرگِ جی‌ـ روایتگر «مرگ» و «زندگی» در «خانواده» است.

13-شیر، ساحره، کمد لباس اثر سی. اس. لوئیس

شیر، ساحره و کمد لباسدانلود کتابرمانی با درون‌مایه جادو که در لیست ۱۰۰ رمان برتر جهان قرار دارد. این رمان یکی از محبوب‌ترین و پرفروش‌ترین رمان‌های تاریخ به حساب می‌آید. زمانی چهار تا بچه بودند به اسم‌های پیتر، سوزان، ادموند و لوسی. داستان درباره‌ی اتفاقی است که وقتی آن‌ها را هنگام جنگ به بیرون از لندن فرستادند برایشان رخ داد. این داستان بن‌مایه فیلم سینمایی افسانه نارنیاست.

14-سالار مگس‌ها اثر ویلیام گلدینگ

سالار مگس‌هادانلود کتابویلیام گلدینگ، نویسنده‌ی انگلیسی و برنده‌ی جایزه‌ی نوبل ادبیات در این کتاب لزوم حاکمیت قانون در جوامع انسانی را به تصویر می‌کشد. هواپیمای حامل بچه‌های یک مدرسه در نزدیکی جزیره‌ای متروکه سقوط می‌کند. آن‌ها بدون سرپرست موظف به اداره‌ی خودشان می‌شوند. پس از مدت کوتاهی گروه قانون‌گریز با توسل به اهرم‌های زر و زور و تزویر جمعیت را به سوی توحش می‌کشند.

15-در جاده اثر جک کرواک

در جادهدانلود کتابرمان روایت سفر اُدیسه‌وار جوانی به نام سالواتوره پارادایز (سَل، سَلی) است. نویسنده‌ای که پس از جدایی از همسرش، سرخورده و افسرده، بر آن می‌شود تا دلش را به دست جاده‌های آمریکا بسپارد و می‌کوشد از این طریق معنا و مفهومی برای زندگی پوچ خویش بیابد.

16- ۱۹۸۴ اثر جُرج اورول

هزار و نهصد و هشتاد و چهاردانلود کتابکتاب درباره‌ی‎ زندگی فردی به نام وینستون اسمیت است که در زمان حکومتی زندگی می‎کند که از هیچ تلاشی برای ساختن عدالت فرو گذار نیست. اما چه عدالتی؟ سراسر شهر پر است از عکس برادر بزرگ که باید همه به او احترام بگذارند. همه‌ی رفتارها زیر نظر است حتی صفحه‌ی تلویزیونی که در خانه‌هاست هر لحظه رفتار آن‌ها را ضبط می‎کند.

17-خانم دالاوی اثر ویرجینیا وولف

خانم دالاویدانلود کتابوولف این رمان برتر جهان را به شیوه‌ی سیال ذهن نوشته و پیوسته بین زمان حال و گذشته‌ی شخصیت‌ها در حرکت است. داستان از زبان کلاریسا دالاوی، روایت می‌شود و خواننده احساس می‌کند پابه‌پای راوی در خیابان‌های لندن گام برمی‌دارد، آدم‌ها و محله‌های شهر را می‌بیند و افکار و احساسات او را در آهنگی موزون به‌هم می‌آمیزد.

18-قدرت و جلال اثر گراهام گرین

قدرت و جلالدانلود کتابگروهی شبه نظامی موسوم به سرخ‌جامگان، کنترل ناحیه‌ای دورافتاده و فقیرنشین در جنوب مکزیک را به‌دست گرفته‌اند. اعتقاد به خدا غیرقانونی اعلام شده، کشیش‌ها به شکلی سازمان یافته، تحت تعقیب قرار گرفته و کشته می‌شوند. حالا، آخرین کشیشِ جان به در برده، در حال فرار از مرگ است.

19-آتش کم‌فروغ اثر ولادیمیر ناباکوف

آتش کم فروغدانلود کتابناباکوف در این اثر پیچیده و تودرتو دنیایی خیالی را به تصویر می‌کشد که برای تفسیر و درک آن باید با تاریخ فروپاشی شوروی و حوادث بعد از آن آشنایی داشت. از آن دست کارها که احتیاج به چند بار خواندن دارد و خواننده‌ی دقیق با هر بار خواندن، به اندیشه‌های تازه برمی‌خورد.

20-همه چیز فرو می‌پاشد اثر چینوآ آچه‌به

همه چیز فرو می‌پاشددانلود کتاب«همه چیز از هم می‌پاشد» یک رمان مدرن آفریقایی اثر «چینوا آچه‌به»، نویسنده اهل نیجریه است که به بیش از پنجاه زبان ترجمه شده و بیش از هشت میلیون نسخه از آن در سراسر جهان به‌فروش رسیده است. کتابی که یکی از ۱۰۰ رمان برتر جهان است. در بخشی از این کتاب می‌خوانیم:

«این ماجراها به چندین سالِ پیش برمی‌گشت، وقتی که او جوان بود. انوکایِ پابه‌سن‌گذاشته، ناتوان و درمانده و فقیر بود و زن و بچه‌اش زندگی بخور و نمیری را می‌گذراندند. وضع زندگی انوکا مایه‌ی مضحکه‌ی خاص و عام شده بود. قسم خورده بودند دیگر یک کوری هم به او قرض ندهند چون هیچ‌وقت بدهی‌هایش را پس نمی‌داد. اما انوکا همیشه در بیشتر قرض گرفتن و افزودن بر بدهکاری‌هایش موفق می‌شد.»

منبع:طاقچه