ساخت جلیقه از پوست میگو

ساخت جلیقه ضد گلوله با پوست میگو

 

کیتین” که از میگوها، قارچ‌ها و ارگانیسم‌های دیگر گرفته می‌شود، ممکن است برای چاپ سه بعدی پوشش‌های پلیمری محافظ چند لایه جدید بکار گرفته شود تا از سربازان در برابر گلوله، لیزر، گازهای سمی، میکروب‌ها و سایر خطرات محافظت کندبه گزارش سایت نساجی امروز به نقل از ایسنا ، کیتین (Chitin) پلیمر بلندی از n-استیل گلوکزامین و مشتقی از گلوکز است و در جانداران متنوعی یافت می‌شود. این ماده سازنده اصلی دیواره سلولی قارچ‌ها، اسکلت خارجی بندپایانی چون خرچنگ‌ها و حشرات، رادولای نرم‌تنان و منقار سر پایان از جمله ماهی مرکب و هشت‌پا است. کیتین همچنین دارای خواص درمانی اثبات شده و کاربردهای صنعتی است.

 

“کیتین” که اصلی‌ترین عنصر موجود در اسکلت خارجی بندپایان مانند سخت پوستان و حشرات است، در دیواره‌های سلولی بسیاری از ارگانیسم‌های دیگر از جمله نماتدها، تک یاخته‌ها و قارچ‌ها نیز یافت می‌شود. در سال‌های اخیر تعداد فزاینده‌ای از برنامه‌های کاربردی در کشاورزی، پزشکی و ساخت مواد جدید از این ماده یافت شده است.

 

اکنون گروهی از محققان دانشگاه هیوستون(Houston) به سرپرستی “آلامگیر کریم” استاد مهندسی شیمی و بیومولکول این دانشگاه، در حال بررسی چگونگی تبدیل کیتین به یک روکش زیست‌پایه، زیست تخریب پذیر و دارای تأثیر زیاد برای کاربردهای نظامی هستند.

 

هدف محققان با وجود کمک مالی 600 هزار دلاری وزارت دفاع آمریکا، نه تنها تولید زره‌های سبک‌تر و سخت‌تر، بلکه تهیه یک پوشش محافظ چاپ سه‌بعدی شده است که بتواند سربازان را در برابر گلوله، لیزر، میکروب‌ها و گازهای سمی محافظت کند.

 

کیتین از مشتقات گلوکز با ساختار پلیمری زنجیره بلند آن است که توسط “گروه‌های آستیل”(acetyl groups) نگه داشته می‌شود. هنگامی که این گروه‌ها برداشته می‌شوند، کیتین تبدیل به کیتوزان می‌شود که یک فیبر کمتر شکننده است و راحت‌تر می‌توان آن را کنترل کرد و اغلب به عنوان یک مکمل رژیم غذایی به فروش می‌رسد. اگرچه بیشتر اوقات این ماده از سخت پوستان برداشت می‌شود، محققان دانشگاه هیوستون بیشتر علاقه‌مند به پرورش قارچ به عنوان منبع کیتوزان هستند، زیرا قارچ‌ها یک فرآیند پلیمریزاسیون پایدار و استانداردتر را امکان‌پذیر می‌کنند.

 

محققان برای تبدیل کیتوزان به یک پوشش محافظ کاربردی، ساختار سطح اتمی آن را تغییر داده است تا به آن کمک کند دارای لایه‌های کاربردی شود. این لایه‌ها را می‌توان با چاپ سه‌بعدی ایجاد کرد تا لایه‌های مختلف با کارکردهای مختلف از جمله لایه مقاوم به ضربه، لایه جاذب انرژی، لایه‌ای برای جذب گازهای سمی با نانوذرات زغال سنگ و یک لایه پارچه‌ای برای چسبندگی ایجاد شود.

 

اگرچه این تحقیق با هدف تولید پوشش‌های محافظ چندلایه برای سربازان انجام شده است، اما محققان می‌گویند این پروژه می‌تواند کاربردهایی در خودروسازی، ساخت و ساز ساختمانی و سایر صنایع داشته باشد.

ابداع جلیقه‌ای که بدن کاربر را خنک می‌کند

 اگر انسان‌ها به مدت سه تا شش ساعت در مناطق بسیار گرم در معرض گرمای کشنده تابستان قرار بگیرند، حتی ممکن است جان خود را از دست بدهند اما هیچ لباسی برای چنین گرمای شدیدی طراحی نشده است. معمولا بیشتر افراد در هوای گرم، لباس‌های گشاد می‌پوشند و از کلاه‌های دارای سایبان استفاده می‌کنند.

 

به گزارش سایت نساجی امروز به نقل از  ایسنا، “کنراد ریکازوفسکی”(Konrad Rykaczewski)، استادیار مهندسی مواد “دانشگاه ایالتی آریزونا”(ASU)، طرحی برای یک جلیقه خنک‌کننده ارائه داده است تا کاربران بتوانند در شرایط آب و هوایی بسیار گرم، احساس راحتی داشته باشند.

وی در این باره گفت: گرمای شدید، موضوعی قابل توجه و واقعی است اما تنها توجه به این موضوع کافی نیست زیرا گرمای شدید، موضوعی چالش‌برانگیز است.

ریکازوفسکی، برای طراحی پوشاک و ارائه موادی تلاش می‌کند که بتوان از آنها در هوای بسیار گرم استفاده کرد.

در حال حاضر جلیقه‌های خنک‌کننده‌ای در بازار وجود دارند اما هنگام استفاده باید بارها مرطوب شوند. این جلیقه‌ها از پلیمرهایی ساخته شده‌اند که قدرت جذب فوق‌العاده‌ای دارند و می‌توانند 100 برابر جرم خود، آب جذب کنند. مشکل این جلیقه‌ها، تبخیر در سطح ماده است که موجب به پایان رسیدن ذخیره آب آنها می‌شود.

ریکازوفسکی، جلیقه‌ای طراحی کرده که از چندین بخش تشکیل شده است. لایه داخلی جلیقه، از ماده‌ای با قابلیت جذب بالا ساخته شده که بدن کاربر را خنک نگه می‌دارد.

ساختار لایه بیرونی طوری است که رطوبت را محبوس می‌کند و سرعت روند تبخیر را کاهش می‌دهد؛ بدین ترتیب بدن کاربر را برای زمان بیشتری خنک می‌کند.

جلیقه خنک کننده

 

ساختار جلیقه طوری است که در هوای آفتابی، درجه بالاتری از خنکی را ارائه می‌دهد. این جلیقه طوری طراحی شده که شکاف‌هایی میان لایه داخلی و بیرونی آن وجود داشته باشد تا جریان هوا میان دو لایه حفظ شود. افزایش جریان هوا میان لایه‌های جلیقه می‌تواند اثر خنک‌کنندگی آن را برای کاربر افزایش دهد