با ایران صدا،کتاب گوش دهید

 

اینترنت وقرارگیری آن در جای جای زندگی،راه را برای هرچه ساده تر کردن مسیر انجام کارها با توجه به شلوغی دنیای مدرن هرچه بیشتر کرده است.بعنوان مثال رادیو گوش کردن که زمانی اوقات فراغت خیلی از مردم را براحتی پرمیکرد الان کمتر دیده میشود واین که رادیو گوش کردن اکثر مردم به زمان رانندگی یا برگزاری مسابقات ورزشی محدود شده چیز خیلی عجیبی نیست. دسترسی به رسانه های تصویری آنقدر راحت و آسان شده که کمتر کسی زمانش را صرف گوش سپردن به برنامه های به ظاهر ملال آور رادیویی می کند.

با این حال برنامه های رادیویی هم طرفداران خاص خود را دارند. اگر شما هم جزو این دسته از افراد هستید، با اپلیکیشن امروز «ایران صدا+» امکان شنیدن برنامه های زنده رادیوی ملی و دسترسی به برنامه های آرشیو شده را در موبایل و تبلت هایتان خواهید داشت.

ایران صدا+ یک سرویس آنلاین است که برای انجام کارش به اتصال دائم اینترنت نیاز دارد. بنابراین در آن امکان جستجوی برنامه ها روی موج FM را ندارید. مسلما برای استفاده کننده از اپلیکیشن این موضوع یک نکته منفی است، خصوصا زمانی که آنتن به میزان کافی قوی نباشد.

ولی خوشبختانه به لطف پشتیبانی خوب سرورها ایران صدا+ با اینترنت های ضعیف هم مشکلی ندارد و برای پخش نیز حجم زیادی مصرف نمی کند. 14 مورد از مهم ترین شبکه های رادیویی سراسری را می توانید با این اپلیکیشن به طور زنده و با صدایی بسیار واضح و شفاف گوش بدهید.

اتصال دائمی ایران صدا+ به اینترنت مزیت بزرگی دارد، و آن هم گوش دادن به برنامه های آرشیو شده رادیوست. می توانید برنامه ای که نیم ساعت پیش پخش شده و از دستش داده اید را دوباره در ایران صدا+ گوش کنید. حتی می توانید پا را فراتر گذاشته و از طریق تقویم به برنامه های ماه قبل برگردید.

به جز این مزیت، یکی دیگر از قابلیت های خوب ایران صدا+ توضیح متنی برنامه های رادیوست. مثلا موقع گوش دادن به اخبار می دانید که طول برنامه چند دقیقه خواهد بود، یا برای ارتباط با یک شبکه رادیویی شماره تلفن و پیامک آن در اختیارتان قرار می گیرد.

با این حال نکته ای که می تواند شما را از کار با اپلیکیشن دلسرد کند رابط کاربری آن است که برای انجام دستورات کندی محسوسی را در آن شاهد هستید. ظاهرا تیم رسانه نوین رادیو برای طراحی رابط کاربری اپلیکیشن موبایل هیچ گونه بهینه سازی انجام نداده و نسخه تحت مرورگر ایران صدا را عینا در موبایل بارگذاری می کند. بنابراین مشکل کندی آن سبب شده که نتوانید از رابط کاربری زیبا و مرتب اپلیکیشن لذت ببرید.

امیدواریم که تیم توسعه دهنده در آپدیت بعدی بهبود این رابط کاربری سنگین را هم در برنامه هایش داشته باشد. در مجموع ایران صدا+ اگر چه اپلیکیشن رادیوی کاملی نیست، اما در همین سطح هم می تواند برای علاقه مندان به برنامه های رادیویی مفید و کاربردی باشد، خصوصا برای آن هایی که فرصت دنبال کردن برنامه های زنده را ندارند و می خواهند که به برنامه های مورد علاقه شان سر فرصت مناسب گوش بدهند.

علاوه بر قابلیت رادیویی ایران صدا،وجود کتاب های برگزیده وگویا راه را برای مطالعه بیشتر کتابخوانها یا حتی کسانی که تمایل به دردست گرفتن کتاب ندارند نیز بسیار هموار کرده است.گروه خبری اوس با گزیده یکی از کتاب های گویا تهیه شده در ایران صدا ،ضمن معرفی این کتاب ،شما رابه شنیدن آن ترغیب میکند.

صلح امام حسن، پرشکوه‌ترین نرمش قهرمانانه‌ی تاریخ

نویسنده‌ی این کتاب از حدود صد منبع معتبر و ارزشمند استفاده کرده و در آن به موضوعاتی پرداخته که در کتاب‌های مشابه، به آنها کمتر توجه شده است. وی موضوع صلح امام حسن(ع) و علت و عوامل آن را به خوبی بیان می‌کند.

مرحوم آیت‌اﷲ مصلح بزرگ، امام سید عبدالحسین شرف‎الدین :«صلح امام حسن (علیه السلام) با معاویه، از دشوارترین حوادثى بود که امامان اهل بیت پس از رسول اکرم -صلى اﷲ علیه و آله – از ناحیه این امت بدان دچار شدند.
امام حسن با این صلح، آن‌چنان محنت طاقت‌‎فرسایی کشید که هیچ‌کس جز به کمک خدا، قادر بر تحمل آن نیست؛ لیکن او این آزمایش عظیم را با پایدارى و متانت تحمل کرد و سربلند و پیروزمند و دست‌یافته به هدف خود -یعنى مراعات حکم خدا و قرآن و پیامبر و صلاح مسلمانان – از آن بیرون جست و این همان هدفى بود که او براى هر گفتار و عمل بدان نظر داشت و عشق مى‌ورزید.
آنان که او را به راحت‌‌طلبى و عافیت‌‌‎اندیشى متهم کرده‌اند -و هم آن دسته از شیعیانش که تحت تأثیر شور و احساس، آرزو برده‌اند که: کاش وى نیز در جهاد با معاویه پایدارى می‎کرد و از راه شهادت، زندگى می‌یافت و از همان راهى که برادرش در روز عاشورا رفت و به پیروزی رسید، مى‎رفت و مى‌‌رسید، این هر دو گروه را در میزان سنجش فکر و خرد، وزنى و مقدارى نیست.
شگفت آنکه مردم تاکنون درباره‌ی این صلح دچار اشتباه و کج‌بینى‌اند و یکى نیست که با بررسى کامل و با استناد به دلایل و شواهد عقلى و نقلى، سیماى این صلح را روشن سازد.»

*درباره‌ی نویسنده:
شیخ راضی آل‌یاسین (۱۳۱۴-۱۳۷۲قمری) از علما، محققان و مورخان شیعه اهل عراق است. خاندان شیخ راضی از خانواده‌های نامی و مشهور در کاظمین و بزرگان آن، اهل علم و تقوا بوده‌اند. از استادان او می‌توان به برادرش «محمدرضا آل‌یاسین» و «شیخ محمدکاظم شیرازی» اشاره کرد. شیخ راضی، تألیفاتی در موضوعات گوناگون دارد که کتاب صلح‌الحسن، مورد توجه بسیاری از اندیشمندان قرار گرفته است.

* این کتاب را در سال ۱۳۴۸ شمسی،حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای (مدّظلّه‌العالی) با عنوان «صلح امام حسن؛ پرشکوه‌ترین نرمش قهرمانانه‌ی تاریخ» به فارسی ترجمه کردند. معظمٌ‌له در مقدمه‌ی کتاب، انگیزه‌ی خویش را این‌گونه بیان می‌کنند:
«اینک که با فراهم‌آمدن ترجمه‌ی این کتاب پرارزش و نامی، جامع‌ترین و مستدل‌ترین کتاب درباره‌ی «صلح امام حسن» در اختیار فارسی‌زبانان قرار می‌گیرد، این‌جانب یکی از آرزوهای دیرین خود را برآورده می‌یابم و جبهه‌ی سپاس و شکر بر آستان لطف و توفیق پروردگار می‌سایم.
پیش از اینکه به ترجمه‌ی این کتاب بپردازم، مدت‌ها در فکر تهیه‌ی نوشته‌ای در تحلیل موضوع صلح امام حسن(ع) بودم و حتی پاره‌ای یادداشت‌های لازم نیز گرد آورده بودم؛ ولی امتیازات فراوان این کتاب، مرا از فکر نخستین بازداشت و به ترجمه‌ی این اثر ارزشمند وادار کرد؛ مگر که جامعه‌ی فارسی‌زبان نیز -چون من- از مطالعه‌ی آن بهره گیرد و هم برای اولین‌بار درباره‌‌ی این موضوع بسی بااهمیت، کتابی از همه‌رو جامع، در معرض افکار جویندگان و محققان قرار گیرد.»

*کتاب «صلح امام حسن؛ پرشکوه‌ترین نرمش قهرمانانه‌ی تاریخ» را انتشارات انقلاب اسلامی منتشر کرده است. اصل این کتاب با عنوان «صلح الحسن» تألیف عالم جلیل‌القدر «شیخ راضی آل‌یاسین» از علمای حوزه‌ی نجف بوده است که در سال ۱۳۴۸ شمسی، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای آن را ترجمه کردند.

*با سپاس از امیرسهیل سرافرازی آهنگساز و خواننده این کتاب گویا