پارچه پیزوالکتریک

تولید پارچه های ضد میکروبی یا “پیزو الکتریک” سازگاربا محیط زیست.

ادعای ساخت نخستین پارچه پیزوالکتریک توسط ژاپنی ها

مواد هوشمند ، موادی هستند که با عملکردی هوشمندانه در مقابل تغییرات محیط می توانند مانند موجودات زنده، خود را با شرایط محیطی منطبق سازند. برخی از این مواد هر نوع خدشه و خرابی در ساختار خود را پیش بینی کرده و نقایص خود را برطرف می سازند.یک یا چند ویژگی این مواد مانند شکل، میزان سختی، فرکانس و رنگ آنها در یک حالت کنترل شده یا تحت اثر محرک نیروی الکتریسیته یا میدان های مغناطیسی بصورت قابل توجهی تغییر می کند. که بهترین گونه شناخته شده این گونه مواد همان پیزوالکتریک ها بلاخص پیزو سرامیک ها هستند. اثر پیزوالکتریک بعنوان یک واکنش خطی – الکترومکانیکی بین دو حالت الکتریکی و مکانیکی در مواد عایق و بلورهایی که تقارن مرکزی ندارند، تعریف می شود. بعبارت دیگر اثر پیزوالکتریک قابلیت بعضی مواد برای تبدیل انرژی مکانیکی به الکتریکی و بالعکس ، است ؛ که اولین بار در 1817 توسط کانی شناس فرانسوی Ren Just Hauy گزارش شد.

دو شرکت ژاپنی مطرح در جهان یعنی Murata Manufacturing و Teijin Frontier با همکاری یکدیگر موفق به توسعه نخستین پارچه های پیزوالکتریک جهان با نام Pieclex شده اند.به گزارش سرویس اطلاع‌رسانی نساجی امروز، این پارچه نیروی حرکتی را به انرژی الکتریکی تبدیل می کند و باعث ایجاد خواص ضدمیکروبی می شود.

این دو شرکت همچنین با انجام سرمایه گذاری مشترک، کمپانی انحصاری Pieclex را در اول آوریل سال جاری تاسیس کرده اند. هدف از تاسیس این کمپانی تحقیق، توسعه، تولید و فروش پارچه جدید است.

پارچه جدید با تبدیل حرکاتی نظیر حرکت بدن انسان به انرژی الکتریکی، عملکرد ضدمیکروبی پیدا می کند. این کار با استفاده از فناوری های تیجین در تولید نخ، مواد اولیه و محصول نهایی و تولید اجزای الکترونیکی و همچنین فناوری پیزو الکتریک موراتا صورت می گیرد.

از آن جایی که در تولید پارچه جدید از پلی لاکتیک اسید مشتق شده از گیاه به عنوان ماده اولیه خام استفاده شده و عوامل شیمیایی و حلال های آلی در فرایند تهیه آن به کار نرفته، می توان ادعا کرد که این پارچه با محیط زیست سازگار است.

در تهیه پارچه Pieclex از پلی لاکتیک اسید که از نشاسته تخمیر شده که از گیاهان استخراج می شود، استفاده شده است. از آن جایی که گیاهان دی اکسید کربن موجود در اتمسفر را جذب و عمل سنتز نشاسته را انجام می دهند پس تولید این پارچه باعث افزایش میزان دی اکسید کربن و در نتیجه گرم شدن کره زمین نمی شود.

این پارچه در اثر جمع شدن یا باز شدن که از حرکات بدن انسان یا سایر حرکات ناشی می شود، نیرو تولید می کند. به گزارش سرویس اطلاع‌رسانی نساجی امروز، این عمل بدون استفاده از مواد شیمیایی یا ترکیبات عالی باعث افزایش خاصیت ضدمیکروبی و ضد بو می شود و به کاهش اثرات مخرب زیست محیطی کمک می کند.

کمپانی Pieclex قصد دارد در آینده زمینه های کاربردی گسترده ای را برای پارچه جدید ایجاد کند از محصولات پوشاکی نظیر لباس های ورزشی و لباس زیر گرفته تا کالاهای صنعتی نظیر فیلترها و مواد بهداشتی. فرایند تولید و فروش از سال مالی 2020 آغاز خواهد شد .

منابع:نساجی امروز