قلعه بابک ، دژ بابک یا قلعه جمهور؟!!!

قلعه بابک ، دژ بابک یا قلعه جمهور؟!!!

قلعه بابک کجاست؟

قلعه بابک در استان آذربایجان شرقی، در 13 کیلومتری کلیبر و 193 کیلومتری شهر تبریز و بر روی کوهی به ارتفاع 2300 متر واقع شده است.

چطور به قلعه بابک برویم؟

قلعه بابک

برای رفتن به این قلعه شگفت‌انگیز باید ابتدا به سمت کلیبر پیش بروید، می‌توانید شب را داخل شهر سپری کنید و سپس صبح زود به سمت قلعه راه بی‌افتید. بهترین راه این است که قسمتی از مسیر را به کمک پاترول‌ها یا دیگر خودروهای حاضر در منطقه بروید تا به نزدیکی قلعه بابک برسید زیرا مسیر سنگلاخ است، پس از آن شما باید مسیری را پیاده و در واقع از روی کوه بروید تا به پله‌های تعبیه شده و سپس خود قلعه برسید.

قلعه بابک

عبور از سمت پلکانی بسیار ساده‌تر از سمت دیگر است که نیاز به کوهنوردی و پیمایش طولانی دارد. البته باید گفت که برای نفوذ به داخل، تنها راه ورود دروازه اصلی است و از کوهستان امکان وارد شدن به قلعه وجود ندارد. بنابراین اگر راه کوهستانی را انتخاب کنید، مسیر طولانی و دشوار خواهد بود.

همچنین دالان ابتدای مسیر نیز به نحوی ساخته شده که تنها یک نفر می‌تواند از آن عبور کند و این برای ایجاد امنیت بیشتر بوده است که این نوع نفوذناپذیری، خود از جذابیت‌های اصلی این دژ به شمار می‌رود.

بهترین زمان برای سفر به قلعه بابک خرمدین

قلعه بابک

برای دیدن بهترین مناظر پیشنهاد می‌شود فصل بهار را برای سفر خود انتخاب کنید تا بتوانید در حین بالا رفتن از کوه و بازدید از قلعه بابک، از مناظر خیره‌کننده اطراف آن هم حظ ببرید. پس از اینکه به وسیله خودروهای محلی به محل مورد نظر رسیدید، باید قسمتی را پیاده و از روی کوه طی کنید که کمی هم زمان‌بر است اما ارزشش را دارد. در طول مسیر دشت‌های زیبایی را خواهید دید و از دیدن کوه‌های سبزرنگ و جنگلی اطراف قلعه، لذت خواهید برد.

پس از رسیدن به ابتدای قلعه باید مسیر پیچ در پیچی را بالا بروید تا به اتاقک‌های اصلی برسید و بعد هم می‌توانید تا بالاترین نقطه قلعه پیش بروید و همه چیز را زیر پای خود ببینید.

قلعه بابک

زمانی که ما به قلعه بابک سفر کردیم، هوا بسیار عالی بود. ابتدا زمانی را در قسمت پایینی قلعه سپری کردیم و تمام لحظاتی را که بابک خرمدین و دیگر دلیران این سرزمین در آن قدم گذاشته بودند، تصور کردیم. سپس به قسمت‌های بالای قلعه رفتیم و همان موقع بود که ابر بزرگی کم کم به سمت ما شروع به حرکت کرد و آنقدر پیش رفت تا همه جا را فرا گرفت و ما از داخل مه، نظاره‌گر طبیعت جنگلی روبرو بودیم و پس از چند دقیقه دیگر جز سپیدی مه چیزی نمی‌دیدیم. حرکت آهسته مه سپیدپوش به سمت قلعه و از فراز بلندی قلعه، قطعا یکی از بهترین مناظری بود که تا به حال در زندگی دیده‌ام و این سفر را برای من فراموش نشدنی کرد.

قلعه بابک

پس از آن مجدد به سمت قسمت‌های پایین‌تر قلعه حرکت کردیم و جای جای آن را از نظر گذراندیم. اتاقک‌های سرپوشیده‌ای هستند که هنوز هم پابرجا مانده‌اند و دیدن آن‌ها خالی از لطف نیست. بنای دژ که در واقع دو و سه طبقه است، پس از ورودی قرار گرفته و پس از آن تالار اصلی وجود دارد که اطراف آن را اتاق‌هایی فراگرفته که به تالار مرکزی راه دارند. در قسمت شرقی دژ تأسیسات دیگری شامل اتاق‌ها و آب انبارها ساخته شده است و سقف آب انبارها با طاق جناغی و گهواره‌ای استوار شده‌اند.

پس از دیدن همه این جاذبه‌ها، دوباره به قسمت ابتدای مسیر برگشتیم و با پاترول‌های محلی به جاده اصلی رفتیم تا سفر خود را ادامه دهیم.

امکانات رفاهی قلعه بابک

قلعه بابک

در مسیری که برای رسیدن به قلعه طی می‌کنید، فروشگاه کوچکی با چند عدد صندلی وجود دارد که می‌توانید نوشیدنی خنک و مقداری خوراکی از آن تهیه کنید؛ اما اگر خوردنی خاصی مد نظر دارید، باید آن را از قبل تهیه کرده باشید تا مسیر قلعه را راحت‌تر بپیمائید.

همچنین بهتر است لباس و کفش مناسب کوهپیمایی، کلاه و عینک آفتابی نیز به همراه داشته باشید.

عکس‌ها: فرانک پرکمی

منبع: حماسه بابک خرمدین اثر نادعلی همدانی، خبرگزاری میزان