سرماخوردگی و آنفولانزا

سرماخوردگی و آنفولانزا بیماری است که اسم آن در دو فصل تابستان و زمستان بیش از هر زمان دیگری شنیده می‌شود اما در زمستان معمولا تعداد افراد مبتلا به این بیماری بیشتر از سایر فصل هاست.

بر اساس خبرها طی یک ماه گذشته تعداد افراد جان باخته بر اثر این بیماری به 56 نفر رسیده است . به طور کلی آنفولانزا و سرماخوردگی تفاوتهای اساسی با هم دارند که بیماران عزیز باید این تفاوتها رو دانسته و اقدامات مناسب را در جهت بهبود حال بیمار انجام دهند.

«آنفلوآنزا» یک بیماری تنفسی است که ریه‌ها، بینی و گلو را تحت تاثیر قرار می‌دهد و موجب علائمی مانند سرفه، بدن درد و گلودرد می شود.

(سرماخوردگی)،  بیماری واگیردار مربوط به دستگاه تنفسی فوقانی است که عمدتاً بینی را تحت تأثیر قرار می‌دهد. سرماخوردگی معمولاً با خستگی، عطسه و سردرد آغاز می‌شود و با علائمی چون سرفه، گلودرد، آبریزش بینی و تب ادامه می‌یابد و معمولاً هفت تا ده روز بعد برطرف می‌شود و برخی علائم ممکن است تا سه هفته طول بکشد.

علائم آنفلوآنزا و درمان سریع آن!

علائم آنفلوآنزا

یک ویروس خطرناک که در نوع شدید یا خفیف می‌تواند کشنده باشد! این بیماری از یک سرماخوردگی ساده شروع می‌شود البته در کنار علائم مشترک با سرماخوردگی نشانه های خاص‌تری هم دارد؛ بیایید تا با هم علائم آنفولانزا را بشناسیم:

  • تب و لرز
  • سرفه
  • سوزش گلو
  • آب ریزش بینی
  • درد عضلات
  • سردرد
  • خستگی و بی‌حالی
  • اسهال و استفراغ

از نشانه‌های بارز این بیماری تب است که معمولا در بزرگسالان ایجاد می‌شود؛ این در حالی است که اسهال و استفراغ در کودکان شایع‌تر است؛ قسمت سخت این بیماری عفونت‌های سینوسی و ویروسی آن است که باعث عفونت گوش، التهاب عضلانی و مشکلات قلبی و مغزی خواهد شد.

پیشگیری از آنفولانزا

شستن مکرر دستان سبب کاهش خطر عفونت می‌شود زیرا ویروس توسط صابون غیرفعال می‌شود.استفاده از ماسک پزشک نیز مفید است. بجز رعایت اصول بهداشتی یکی از مهم‌ترین توصیه‌های پزشکان در مورد پیشگیری از ابتلا به این ویروس تزریق واکسن است. بسیاری از واکسن‌ها تأثیر دوره‌ای دارند زیرا این ویروس تغییراتی در ساختار آنتی‌ژنی خود که ممکن است به صورت خفیف یا شدید باشد ایجاد می‌کنند. بهترین زمان برای تزریق واکسن اواخر فصل تابستان می‌باشد.

ویروس آنفلوآنزا را می‌توان مثل یک آب نبات چوبی در نظر گرفت که یک سر و یک پایه دارد که در سر ویروس پروتئینی به نام هِم آگلوتینین قرار دارد. محققان اینبار برخلاف گذشته به جای سر، به پایه مولکول حمله کرده‌اند، جایی که در تمام گونه‌های ویروس آنفلوآنزا ثابت است و بسیار کمتر هم دچار جهش می‌شود. نتایج تحقیق این دو گروه پژوهشی که منتشر شده نشان از موفقیت این واکسن جدید دارد.

این افراد اصلا نباید واکسن آنفلوآنزا بزنند!

افرادی که به تخم مرغ حساسیت شدید دارند، افرادی که در گذشته واکنش حساسیتی شدید به واکسن آنفلوآنزا نشان داده‌اند، کسانی که در گذشته سابقه بروز سندرم گیلن باره را پس از ۶ هفته از دریافت واکسن آنفلوآنزا داشته‌اند، کودکان زیر شش ماه، بیماران تب‌دار (تا زمانی که تب و بیماری مربوط به آن فروکش کند) نباید واکسن آنفلوآنزا تزریق کنند.

واکسن آنفولانزا

 

 

بازدیدها: 0

مطالب مرتبط